Czech CS Polish PL

Jak dbać o okna PVC

Większość z nas pamięta o regularnym myciu okien, zdecydowanie mniej pamięta o regularnej  konserwację stolarki okiennej. Brak systematycznego, co najmniej raz w roku czyszczenia, regulowania i smarowania zawiasów, ruchomych elementów okuć i uszczelek może przyczynić się do szybszego rozregulowania okien

Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja ma na celu nie tylko zachowanie idealnego wyglądu, ale również przedłużenie żywotności. Choć konserwacja okien plastikowych, nie jest skomplikowaną czynnością, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pomogą nam utrzymać je w jak najlepszym stanie przez następne lata.

Pielęgnacja okuć i uszczelek:

Ruchome elementy okuć, takie jak zawiasy i rygle, należy nasmarować. Smarowanie zabezpieczy je przed nadmiernym gromadzeniem się zanieczyszczeń oraz zapewni łatwiejszą pracę. Wykorzystaj  do tego odpowiedni olej – przeznaczony do konserwacji okuć, wazelinę techniczną lub smar silikonowy Produkty te można zakupić w wygodnych buteleczkach z aplikatorem lub aerozolach z rurką, pozwalających precyzyjnie aplikować preparat. Szczegółowe informacje o elementach stolarki, które wymagają smarowania możemy znaleźć w instrukcji od producenta

Następnym ważnym elementem wymagającym okresowej konserwacji są uszczelki. Aby uszczelki w oknach PVC posłużyły długo, należy je również pielęgnować, przynajmniej 1-2 razy w roku. Można w tym celu wykorzystać ten sam smar lub wazelinę, którymi konserwowane są okucia lub użyć preparatu do uszczelek okiennych i motoryzacyjnych. Po dokładnym oczyszczeniu należy je nasmarować – przy użyciu ściereczki wetrzyj środek w uszczelki i pozostaw okna otwarte do całkowitego wyschnięcia.

Regulacja okien PVC – kiedy i po co regulować?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy regulacja jest konieczna, jest kilkukrotne otwarcie i zamknięcie okien. Jeśli te czynności wymagają użycia siły, mocnego dociskania lub szarpania, jest to znak, że najwyższa pora na dokonanie regulacji. Regulacja okna polega na zmianie docisku skrzydła do ramy lub wyrównaniu jego pozycji.

Zalecane jest  również wykonywanie regulacji sezonowo- zmniejszając docisk ramy do skrzydła latem i zwiększając go zimą.  W zimie powinny być ściśle dopasowane, aby zapewniały odpowiednią termoizolację. Natomiast latem docisk powinien być luźniejszy tak, aby okna zapewniały mikrowentylację i  odpowiednią cyrkulację powietrza.

Do okresowych regulacji warto wezwać naszego doświadczonego serwisanta.

Te proste zabiegi konserwacyjne pozwolą wydłużyć czas eksploatacji okna, zachować jego najlepsze właściwości na dłużej, poprawić komfort użytkowania okna oraz obniżyć rachunki za ogrzewanie.