Czech CS Polish PL

Wymiana okien to nierzadko ostatnia rzecz, o której myślimy w trakcie remontu. Okna, mimo  że na pierwszy rzut okna wyglądają całkiem dobrze, mogły już  dawno stracić swoje właściwości izolacyjne. Okna dobrej jakości służą nam przez długie lata, ale nic nie trwa wiecznie.  Okres ich użytkowania szacuje się na blisko 20 lat, jednak często już po dziesięciu latach stolarka wymaga wymiany. Aby stwierdzić, czy nadają się do wymiany trzeba przyjrzeć się ich szczelności, funkcjonalności oraz wytrzymałości.

Szczelność
 Twoje rachunki za ogrzewanie są coraz wyższe a Ty masz poczucie, że z mieszkania ucieka ciepło to pierwsza oznaka, że zbliża się czas na wymianę okien. Prostym sposobem na sprawdzenie tego podejrzenia jest użycie dymiarki. W nieszczelnym oknie dym szybko odnajdzie szpary i wydostanie się na zewnątrz. W takiej sytuacji jest zatem odpowiedni moment, by rozejrzeć się za nową stolarką okienną. Pamiętajmy, że taki wydatek szybko się zwróci, ponieważ spadną rachunki za ogrzewanie.

Hałas
 Nieustanny hałas z ulicy nie pozawala Ci zasnąć, pomimo szczelnie zamkniętych okien słyszysz pod domem rozmowy sąsiadów?  To kolejny powód do sprawdzenia przydatności swoich okien. Sprawna stolarka okienna zachowuje wysokie parametry akustyczne, zatem nieodzowny hałas powinien być przyczyną do sprawdzenia natężenia dźwięku w pomieszczeniu.   Norma dla mieszkań wynosi 30 dB w nocy i 40 dB w dzień. Jeśli w Twoim mieszkaniu te wartości są przekroczone, to znak, że należy się rozejrzeć za nowymi oknami. 

Bezpieczeństwo

 Wytrzymałe i solidne okna nie otworzą się same na skutek mocniejszego pchnięcia i stawiają mocny opór wobec podmuchów wiatru. Jeśli jednak  silny wiatr lub uderzenie w okno piłka sprawia, że samo się otwiera, warto zainteresować się nowymi oknami, Taki wybór pozwoli na zminimalizowanie ryzyka włamań i niechcianych gości.

Estetyka

 Ostatnim argumentem za wymianą okien jest  ich estetyka. Okno nadaje się  również do wymiany z powodu zniszczenia ramy lub szyby . Warto jednak pamiętać, że renowacja starych okien jest dość kosztowna, bardziej opłacalna jest często ich wymiana.