Czech CS Polish PL

Nawiewniki do okien.

Działanie wentylacji grawitacyjnej opiera się na małych nieszczelnościach okien, drzwi oraz ścian. Jednak w dzisiejszych czasach budowane są domu bardzo dobrze izolowane, dzięki czemu chronią  nas przed niepotrzebną utratą ciepła i zmniejszają rachunki za ogrzewanie. Niestety nie jest to zaletą, ponieważ brak wymiany powietrza może powodować wysoki poziom wilgoci w budynku, co jest przyczyną między innymi skraplania się pary wodnej na szybach i powstawania wilgoci. Zmniejszone stężenie tlenu w powietrzu, to także gorsze samopoczucie, problemy z koncentracją oraz bóle głowy. Brak wymiany powietrza doprowadzi również do nieprawidłowego ciągu kominowego. Nawiewniki mogą uchronić nas przed tymi problemami.

Jak działają nawiewniki w oknach?

Nawiewniki najczęściej montowane są w oknach, a zasada ich działania jest bardzo prosta. Są niewielkich wymiarów i nie rzucają się w oczy, a mimo to doskonale pełnią swoja funkcję. Wykorzystując różnice ciśnień pozwalają na szybkie pozbycie się wilgotnego powietrza i zamienienie go świeżym powietrzem z zewnątrz. Do wybory mamy dwa rodzaje  nawiewników: ręczne oraz automatyczne.  Te ręczne pozwalają użytkownikom na ustawienie wybranej pozycji, która pozwala na większą lub mniejszą wymianę powietrza. Zaś nawiewniki automatyczne sterowane są różnicą ciśnień, im większa różnica ciśnień, tym mniejsza jest szczelina. Dostępne są również nawiewniki posiadające specjalny czujnik z taśmy poliamidowej pozostawia minimalną szczelinę w nawiewniku, kiedy wilgotność powietrza wynosi mniej niż 35 %, kiedy wilgotność wynosi od 35 % do 70 % szczelina powiększa się, a po przekroczeniu 70% nawiewnik otwiera się całkowicie. Jest to  bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możemy zapomnieć o obsłudze nawiewników.

Nawiewniki montowane są w górnej części ramy okiennej. Ważne jest,  aby zamontowane były 2 metry od posadzki, dzięki temu nie tworzą się przeciągi, ponieważ powietrze, które dostaje się przez nie do budynku, jest szybko ogrzewane przez ciepłe powietrze znajdujące się u góry. O montażu nawiewników warto pomyśleć wcześniej i zlecić ich montaż producentowi okien.  Pamiętajmy bowiem, że każdy nawiewnik to nieodwracalna ingerencja w konstrukcję okna.

Nawiewniki to nie tylko gadżet, ale bardzo funkcjonalna rzecz, a dzięki ich zastosowaniu podnosi się znacznie komfort użytkowania budynku.